Vin og mad

Vin til jomfruhummer

Jomfruhummeren er et lækkert skaldyr, som er noget af det mest delikate, vore nære have kan byde på. Jomfruhummer lykkes allerbedst, hvis vinen har en matchende sødme.

Vin til jomfruhummer

Skaldyr har generelt en lidt sødmefuld smag. Især jomfruhummerens sødme skal derfor matches i vinen. Det gør du bedst ved at vælge vine med en anelse restsukker i sig. Men det er samtidig vigtigt, at stilen er rank og frisk, ellers mister jomfruhummeren sin elegante smag. Riesling med let restsukker er noget nær det perfekte match, en Kabinett eller måske en feinherb. En fyldig Chardonnay af god kvalitet kan være et rigtig godt alternativ, eventuelt med fadlagring. Noget af det mest delikate til jomfruhummer er dog måske en Champagne, som ikke er alt for tør.

Vinmatch: Riesling, Chardonnay og Champagne

 

 

Fakta om jomfruhummer

Navn: Nephrops norvegicus

Sæson: Må fanges hele året

Udnyttelse: Hel, hale

Tilberedning: Kogt, stegt, grillet, ovnstegt, råmarineret

Fangstområde: Det nord-østlige Atlanterhav, Østersøen

Kendetegn
Jomfruhummeren er slankere end hummeren, klosaksene er næsten ens og besat med rækker af korte torne. Farven er rød-orange.

Levested
Jomfruhummeren lever nedgravet i blødbund på 40–250 meters vanddybde, men færdes aktivt på havbunden om natten. Jomfruhummerne graver selv gange i havbunden, sædvanligvis med to åbninger, og de samler sig i grupper af 5–10 individer.

Det vidste du måske ikke om jomfruhummer
Jomfruhummeren kaldes også »bogstavhummer« efter tegningerne på bagkroppens ringe. Den bliver også betegnet som »dybvandshummer«.

Jomfruhummer
Næringsværdi pr. 100 g

Energi 396 kJ

Protein 19,6 g

Kulhydrat 0,8 g

Fedt 1,3 g

Winelab Academy flytter til Danmarks højeste træbygning

26 marts 2025

Fra den 1. maj 2025 får Winelab Academy nye lækre faciliteter i toppen af TRÆ på Sydhavnen i Aarhus. TRÆ er Danmarks højeste træbygning og er indrettet med upcycled materialer og viser vejen for moderne byggeri.

Vin til rødspætte

11 marts 2025

Torskefisken kulmule kan godt få brug for at blive peppet lidt op – prøv den i spicy thaistil med lime, ingefær og koriander og en halvsød vin på druen Gewürztraminer.

Vin til kulmule

27 februar 2025

Torskefisken kulmule kan godt få brug for at blive peppet lidt op – prøv den i spicy thaistil med lime, ingefær og koriander og en halvsød vin på druen Gewürztraminer.

Rul til toppen